שיני חלב

 
כשהן צומחות לראשונה, הכאב קשה מנשוא. אך כשהן נושרות ומתחלפות, זו סיבה לחגיגה ולקבלת מתנות מפיית השיניים. אלו הן שיני החלב. במאמר הבא תוכלו ללמוד עוד על שיני החלב, כיצד לטפל בהן ומדוע חשוב להקפיד על כך כדי לחסוך טיפולים וביקורים בעתיד אצל רופא שיניים.
 

מהן שיני החלב ומדוע הן מתחלפות?

 
שיני חלב הן קטנות יותר מהשיניים הקבועות, מספרן קטן יותר והן מתאימות ללסת של פעוטות. שיני החלב מתחילות להתפתח בלסת כבר בשלב העוברי, ובוקעות באופן הדרגתי החל מגיל 1/2 שנה ועד לגיל שנתיים.
מכיוון שהשכבה החיצונית של שיני החלב עשויה מאמייל (רקמה דמוית עצם שאינה גדלה במשך הזמן), שיני החלב נושרות ומתחלפות בקבועות באופן הדרגתי, מגיל 6 ועד גיל 12. נשירת שיני החלב משלימה את תהליך הגדילה של הפנים והגולגולת, תוך כדי שימור היכולת לטחון את המזון, והמעבר מלסת של ילד, המכילה 20 שיניים, ללסת של מבוגר, המכילה 28 – 32 שיניים.
 

כיצד מטפלים בשיני החלב?

 
למרות ששיני החלב ינשרו בסופו של דבר, חשוב לטפל בהן ולדאוג לניקיונן ולבריאותן באופן שוטף. עד גיל שנתיים אין צורך לצחצח את השיניים עם מברשת ומשחה, ואפשר להסתפק בגזה רטובה. לאחר גיל שנתיים חשוב לצחצח פעמיים ביום, ומומלץ להשתמש במשחת שיניים עם ריכוז מופחת של פלואוריד, כיוון שילדים קטנים מתקשים לירוק ונוטים לבלוע חלק מהמשחה.
 

מדוע חשוב לטפל בעששת בשיני חלב?

 
ההקפדה על ניקיון וצחצוח שיני החלב חשובה במיוחד כדי למנוע עששת, המתפתחת בפה בעזרת רובד חיידקים (פלאק) הניזון מפחמימות ומסוכרים. החיידקים "מתיישבים" על שאריות המזון שנותרו בחריצים שבין שיני החלב, ומפרישים חומצה הפוגעת בסידן שבשן וגורמת לחור. החיידקים חודרים אל החור והורסים את שכבות השן עד שהם מגיעים לעצב השן.
 
 
חשוב לזכור שעששת היא מחלה זיהומית ומדבקת, שעוברת משן אחת לשנייה בלי אבחנה בין שיני החלב לקבועות. לכן, עלול להיווצר מצב שבו שן חלב הנגועה בעששת תדביק שן קבועה שכבר בקעה ונמצאת בסמוך אליה. לכן, חשוב מאוד לטפל בעששת גם בשיני חלב, כדי למנוע טיפולי שורש וביקורים תכופים אצל הרופא בעתיד.
 
 
 
שיני חלב
 
 
 
 

איך מטפלים בשיני חלב שנשברו או שנעקרו?

 
בשן חלב שנשברה העצב (המוך) פתוח וחשוף לגירויים וגם להתרבות חיידקים וזיהומים. לכן, חשוב מאוד לאחות את השבר ולשחזר גם שן חלב שנשברה. שחזור שיני חלב מתבצע במרפאות השיניים באמצעות חומר מיוחד דמוי חרסינה ובגוון לבן, שמעלים לחלוטין את סימני השבר.

כאשר שן חלב נעקרת ממקומה (כתוצאה מנפילה, חבלה וכו') חשוב להגיע באופן בהול לרופא, אשר יבדוק את החבלה ויעניק טיפול בהתאם לצורך. בניגוד לשיניים קבועות שנעקרות, את שיני החלב אסור לנסות ולהחזיר למקומן, שכן הן לא תמיד יתאחו. במידת הצורך, רופא השיניים ימליץ בעתיד על טיפול אורתודנטי.

לפרטים נוספים אודות הטיפול בשיני חלב צרו קשר עם רופא השיניים ד"ר בועז צור.