סמכים שקופים (חרסינה)

שיניים עקומות הן בעיה אסתטית, אבל לא רק.
אנשים הסובלים משיניים שאינן מיושרות או מצפיפות גדולה של השיניים בחלל הפה, עשויים לסבול גם מקשיי לעיסה, כאבים במפרקי הלסת, בעיות בדיבור וכן מפגיעה בביטחון העצמי.
אף שרבים מהמטופלים מבצעים את הליך יישור השיניים במהלך גיל הנעורים, ישנם גם מי שמתחילים עוד קודם לכן, בתקופת הילדות וכן מי שמבצעים את ההליך בהמשך החיים, בגיל מבוגר יותר.
עם התקדמות הטכנולוגיה והרפואה, נולדו גם טכניקות חדשות וחומרים משופרים לביצוע יישור שיניים ולא רק באמצעות סמכים ממתכת, "גשר על השיניים" כפי שהוא מכונה בפי כל.

יישור שיניים באמצעות סמכים חרסינה

סמכים שקופים – סמכים מחרסינה

טיפול עם סמכים מחרסינה דומה בתפיסה הטיפולית לזו עם סמכים ממתכת, הגשר הקלאסי, כך הוא מכונה.
הסמכים עצמם עשויים מחרסינה שקופה, והיתרון הגדול ביישור שיניים עם סמכים שקופים הוא שהם פחות נראים לעין מאשר סמכים ממתכת. בחיוך ממרחק קשה לפעמים לזהות שבעצם יש סמכים על השיניים. יחד עם זאת, מקרוב אכן ניתן לראות את הסמכים.
על מנת להפחית אף יותר את הנראות של הסמכים השקופים, ניתן לחבר אותם עם חוטים מתכתיים מצופים בחומר לבן. החוט המצופה מוחלף כמו כל החוטים, תוך כדי יישור השיניים, בחוטים אחרים, זאת, במטרה לייצר הפעלה של הסמכים.

סמכים ננעלים – self ligating braces

סמכים ננעלים – self ligating braces הם סוג של סמכים מחרסינה. אלו הם סמכים בעלי קשירה עצמית, והם נקראים גם סמכים ללא גומיות.
Damon היא החברה המובילה בסמכים הננעלים והיא זו שהכניסה את השיטה הזו לשוק. כיום יש חברות רבות ונוספות המייצרות את הסמכים הללו.
היתרון של סמכים ננעלים (סמכים בקשירה עצמית) הוא בכך שאין להם את הגומיות המחברות בין הסמכים. בסמכים אלו יש פחות חיכוך ובנוסף, סמכים אלו גם לא משנים צבע.
רבים טועים לחשוב כי הסמכים השקופים מצהיבים ונראים פחות טוב עם הזמן, אך האמת היא שלא הסמכים הם אלו שמצהיבים אלא הגומיות שמצהיבות. לכן, מומלץ לבקש מהרופא המטפל להשתמש בסמכים ללא גומיות על מנת שהגומיות לא ישנו צבע.
יתרון נוסף בסמכים בעלי קשירה העצמית הוא בכך שבשלב הראשוני של הטיפול ההשפעה שלהם מהירה יותר. מדובר רק בשלב הראשוני של הטיפול, בהמשך קצב ההשפעה הוא זהה.
כמו היתרונות, יש גם לעיתים חסרונות בסמכים בעלי קשירה עצמית. לפעמים נדרשת מיומנות גבוהה בשלבים הסופיים של הטיפול, כדי לקבל ביטוי מלא ומדויק של הפעלת הכוחות עם החוטים.

סמכים מחרסינה – משך הטיפול

משך זמן של טיפול עם סמכים יכול לנוע בין חצי שנה לבין שנה וחצי עד שנתיים. משך הזמן תלוי בחומרת הבעיה ומצב השיניים. לדוגמא, טיפול קל של צפיפות קלה של שיניים תחתונות קדמיות או שיניים קדמיות עליונות יכולה לקחת סדר גודל של 6-8 חודשים. לעומת טיפול מלא שבמהלכו יש צורך בשינוי המיקום של כלל השיניים ולהתאים את הסגר מחדש, או טיפול שכולל בתוכו עקירות, יכול לנוע בסדר גודל זמן של שנה וחצי עד שנתיים.

סמכים מחרסינה – תוצאת הטיפול

בין אם בחרתם ביישור שיניים באמצעות סמכים ממתכת ובין אם בחרתם בסמכים שקופים מחרסינה, תוצאת הטיפול היא זהה. אומנם, סמכים שקופים נחשבים לעדינים יותר מאלה העשויים מתכת, אך למרות זאת, גם זמן הטיפול הוא זהה. בסופו של דבר, ההבדל בין הסמכים הוא בנראות בלבד.
תוצאת הטיפול, כמו גם משך הזמן, תלויים במיומנות של האורתודונט המומחה. יישור שיניים טוב, שמוביל לתוצאה משביעת רצון מצריך מקצוענות, ידע ומיומנות של הרופא המומחה.

דר בועז צור סמכים שקופים

סמכים מחרסינה – עלות הטיפול

עלות של טיפול יישור שיניים בסמכים שקופים הוא יקר מטיפול בסמכים ממתכת בכ-15 אחוז. הסיבה לכך שהטיפול יקר יותר טמונה בעלות חומרים גבוהה יותר.

למי מתאים יישור שיניים באמצעות סמכים מחרסינה?

יישור שיניים באמצעות סמכים מחרסינה מתאים הן לילדים והן למבוגרים, אף כי הוא נפוץ יותר אצל הלקוחות המבוגרים יותר. הסיבה היא, ככל הנראה, בכך שאצל מבוגרים ישנה חשיבות גדולה יותר לאסתטיקה ולנראות של הסמכים, בעוד אצל ילדים ונוער יש דווקא רצון שיראו את הסמכים. חלקם אף מבקשים לצד הסמכים ממתכת גם גומיות צבעוניות.
יישור שיניים באמצעות סמכים מחרסינה מתאים אפילו לילדים בגילאי 7-8. במקרים אלו נדרש יישור השיניים בשל בעיה ספציפית שמחייבת סמכים.

תחזוקת סמכים מחרסינה

תחזוקת סמכים שקופים דומה לתחזוקה של סמכים ממתכת. יחד עם זאת, מדובר בסמכים עדינים מאלה העשויים ממתכת ולכן יש צורך בזהירות גדולה יותר בעת לעיסת האוכל. מבחינת צחצוח השיניים, יש להקפיד על היגיינה גבוהה, צחצוח שיניים לפחות פעמיים ואף יותר, למשך 2-3 דקות. רצוי לשלב גם שטיפות עם מי פה.

לא רק סמכים שקופים - טיפולים אלטרנטיביים נוספים

נוספים ליישור שיניים הם באמצעות קשתיות שקופות. החברה המובילה והוותיקה בתחום היא Invisalign.
יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות הוא, למעשה, הטיפול החדשני כיום, כאשר יישור השיניים מתבצע באמצעות פלטה שקופה, מעין סד לשיניים. מבחינה אסתטית, הפלטה השקופה נראית עוד פחות מסמכים שקופים ועל כן הפכה לפופולארית.
היתרון בשימוש בקשתיות שקופות הוא גם החיסרון שלה. היתרון הוא שניתן להסיר את הסד באירועים מיוחדים לכמה שעות ומאידך, החיסרון הוא שהיא מצריכה משמעת עצמית ושיתוף פעולה גדול יותר מצדו של המטופל.
היתרון הגדול של סמכים שקופים לעומת הקשתיות הוא שאין למטופל כל התעסקות איתם והוא אינו נדרש לדבר. לעומת זאת, טיפול בקשתיות שקופות, מצריך מהמטופל להסיר את הפלטה בעת אכילה ובעת הצחצוח, להקפיד על ניקיון הפלטה ובנוסף דורש משמעת עצמית גבוהה. על מנת להגיע לתוצאות טובות באמצעות הקשתיות השקופות, על המטופל להקפיד ולעשות שימוש בהן במשך שעות רבות.
בסיכומו של דבר, הן לקשתיות השקופות והן לסמכים השקופים יש יתרונות וחסרונות. ניתן לומר, כי למרות היתרונות האסתטיים של הקשתיות יש מי שמעדיפים לבצע יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים בכדי להימנע מהתעסקות וטיפול נוספים.

האם הטיפול בקשתיות שקופות הוא ארוך יותר?

במקרים קיצוניים ביישור שיניים, כמו במקרים של שיניים כלואות או שיניים שבקעו רחוק מאוד מהקשת, במיקום לא נכון, הטיפול עם סמכים שקופים צפוי להיות קצר יותר.

טיפולים נוספים – פלטות ושתלים אורתודונטים

ישנם טיפולים ליישור שיניים ללא סמכים וללא קשתיות. לרוב מדובר בטיפולים הנדרשים אצל מתבגרים, כאשר יש צורך בתיקון של הלסתות, אז נעשה שימוש בפלטות נשלפות.
מדובר בטיפול נקודתי למקרים שבהם הילד או הילדה נמצאים בשלבי גדילה וישנו פער גדול בין הלסתות. כאן יש צורך בתיקון הלסתות עוד בטרם יישור/תיקון השיניים עצמם באופן אינדיבידואלי.
כיום ישנם אמצעי עזר נוספים שנקראים "שתלים אורתודונטים", TAD (Temporary Anchorage Devices). אלו שתלים שנועדו לאפשר תנועות חד צדדיות או תנועות מורכבות שדורשות עיגון מיוחד.
למשל, כשיש חוסר של שן בצד אחד בפה ומעוניינים לסגור את הרווח, הרופא המטפל יורה על שימוש ב-TAD בכדי לאפשר סגירה של הרווח מבלי להשפיע לרעה על השיניים האחרות או על קו האמצע. דוגמא נוספת היא במקרים בהם יש צפיפות גדולה ומעוניינים לפזר את הצפיפות אך לא מעוניינים לעשות שימוש ברסן, גם במקרים כאלו ניתן להשתמש ב-TAD.

לקביעת תור השאירו פרטים כאן:
דר בועז צור
Scroll to Top
דילוג לתוכן